Naładuj samochód
w sieci stacji ładowania
Energi

Zarejestruj się, aby skorzystać
z infrastruktury sieci Energi

energa-e-mobility-web-pociete-21

Sieć stacji ładowania Energi

Jesteśmy wiodącą firmą z branży eMobility w Polsce. Obsługujemy i rozwijamy sieć publicznych stacji ładowania, które od lat służą użytkownikom aut elektrycznych.
Wszystkie nasze stacje ładowania znajdziesz na poniższej mapie.

Jak to działa

Zacznij korzystać z punktów ładowania w kilku prostych krokach:

energa-e-mobility-web-pociete-06

1

Zarejestruj się, aby otrzymać kartę dostępu, skorzystać
z infrastruktury sieci Energi
i zostać członkiem
"Społeczności eMobility"

energa-e-mobility-web-pociete-07

2

Odbierz kartę dostępu w naszej siedzibie lub podaj adres do korespondencji, a zbliżeniową kartę autoryzacyjną otrzymasz pocztą

energa-e-mobility-web-pociete-08

3

Aby zlokalizować stacje ładowania w sieci Energi użyj mapy

energa-e-mobility-web-pociete-10

4

Ciesz się z bycia członkiem "Społeczności eMobility"
zaloguj się

Karta dostępu

Korzystanie z sieci punktów ładowania Energi jest możliwe wyłącznie z użyciem bezpłatnej zbliżeniowej karty dostępu.
Obecnie operator sieci Energi nie pobiera opłat za usługę.

Naszym priorytetem jest udostępnienie wygodnej i spełniającej Państwa oczekiwania usługi ładowania samochodów elektrycznych. Identyfikacja kartą pozwala na zbieranie statystyk związanych z wykorzystywaniem terminali. Dzięki temu będziemy mogli lepiej dopasować usługi do Państwa potrzeb.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Wypełnij wniosek o wydanie karty dostępu do sieci stacji ładowania Energi.
Wydając kartę dostępu automatycznie utworzymy dla Ciebie Konto Użytkownika na portalu "Społeczności eMobility".


Odbiór karty dostępu (zaznacz jedną opcję):
w siedzibie Energa-Obrót S.A. - al. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk
wysyłka pocztą na wskazany adres


Zapoznałem/am się z treścią Regulaminu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Energa-Obrót S.A.. z siedzibą w Gdańsku, Al. Grunwaldzka 472 moich danych osobowych w celu oceny wskaźników satysfakcji oraz poznania opinii i oczekiwań użytkowników w zakresie użyteczności, funkcjonalności i przydatności pojazdów elektrycznych i infrastruktury przeznaczonej do ich ładowania.
Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji powyższego celu.
Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania i usunięcia.


Administratorem danych osobowych w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, jest Energa-Obrót S.A.. z siedzibą w Gdańsku, al. Grunwaldzka 472, KRS 0000280916, NIP 957-096-83-70, REGON 220418835. Użytkownik posiada prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania. Dane zostały podane dobrowolnie. Nie przewiduje się dalszego udostępnienia danych osobowych osobom niedziałającym w imieniu i na rzecz Administratora, z zastrzeżeniem sytuacji gdy obowiązek ich udostępnienia wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa

Jeżeli wyrażają Państwo wolę otrzymywania określonych informacji w zakresie wskazanym poniżej, prosimy o zaznaczenie odpowiedniego pola:

Niniejszym wyrażam zgodę na bieżące przesyłanie przez Energa-Obrót S.A. z siedzibą w Gdańsku:

informacji dotyczących awarii poszczególnych punktów ładowania samochodów elektrycznych Sieci ENERGA oraz ich usunięcia na wskazany przeze mnie podczas rejestracji adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego.

newsletteru dotyczącego tematyki elektrycznej mobilności. na wskazany przeze mnie podczas rejestracji adres poczty elektronicznej.

Zgoda na powyższe może być odwołana w każdym czasie w sposób określony w Regulaminie.

 Wpisz kod z obrazka:

[Wygeneruj nowy obrazek]
UWAGA: Od dnia 29.03.2019 obowiązuje nowa wersja „Regulaminu korzystania z Sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych ENERGA”. Pobierz dokument.

Pytania i odpowiedzi

null
1. Co muszę zrobić, aby naładować auto w punkcie ładowania Sieci ENERGA?

Aby móc skorzystać z punktów ładowania Sieci ENERGA wymagana jest rejestracja. Wypełnij wniosek o wydanie karty.
Karty wydawane są bezpłatnie.

null
2. Jak obsługiwać terminal ładowania?

Instrukcja korzystania z ogólnodostępnych terminali szybkiego oraz półszybkiego ładowania w ramach Sieci ENERGA dostępna jest na terminalu ładowania.

null
3. Jak mogę zgłosić awarię terminala ładowania?

W przypadku awarii terminala lub kłopotów z zalogowaniem możesz zgłosić problem korzystając z dwóch kanałów komunikacji: serwis telefoniczny lub przesłanie wiadomości poprzez formularz kontaktowy. Zgłaszanie awarii

null
4. Jakie standardy ładowania funkcjonują na rynku?

Standardy ładowania można najogólniej podzielić na dwie grupy: standardy ładowania prądem zmiennym (AC) i prądem stałym (DC).

Standardy ładowania prądem zmiennym – AC (nazywane półszybkimi):

Ładowanie odbywa się za pośrednictwem prostownika wbudowanego w samochodzie (ładowarki pokładowej), który zamienia prąd zmienny na stały. Moc ładowarki pokładowej ogranicza tutaj moc z jaką może być ładowany pojazd.

W Europie najczęściej spotykane są dwa standardy półszybkiego ładowania:

1) SAE J1772 (IEC Typ 1) – standard półszybkiego ładowania prądem zmiennym o mocy do 7,2 kW. Umożliwia ładowanie jednofazowe z gniazda instalacji domowej bądź z terminala półszybkiego ładowania. Spotykane na polskim rynku samochody wyposażone w gniazdo zgodne ze standardem Typ 1 to na przykład: Nissan Leaf, Nissan e-NV200, Mitsubishi i-Miev, Mitsubishi Outlander PHEV, Opel Ampera, Toyota Prius Plug in Hybrid.2) VDE-AR-E 2623-2-2 (IEC Typ 2, zwany również Mennekes) – standard półszybkiego ładowania prądem zmiennym z użyciem ładowarki pokładowej. Pozwala na pracę jednej (3,6/7,2 kW) lub trzech faz (11, 22 lub 44 kW). Standard Typ 2 oraz jego rozwinięcie w standard ładowania szybkiego - CCS Combo 2 wspierają producenci europejscy: Audi, BMW, VW, Porshe. W gniazdo Typ 2 wyposażone są również samochody Tesla Motors.Typ 1 oraz Typ 2 pozwalają na naładowanie pojazdu w czasie od 2 do nawet 8 godzin (czas ładowania zależy jednocześnie od mocy terminala, jak i ładowarki pokładowej samochodu).

Standardy ładowania prądem stałym – DC (nazywane szybkimi):

Akumulator pojazdu ładowany jest bezpośrednio z terminala ładowania. Ładowanie odbywa się z pominięciem ładowarki pokładowej.

W Europie funkcjonują równolegle standardy CHAdeMO i Combo 2.

1) CHAdeMO - ładowanie szybkie prądem stałym. CHAdeMO to standard japoński. W tym standardzie można ładować auto z maksymalną mocą 62,5 kW: napięcie 500VDC i prąd maksymalny 125A. Do samochodów EV zgodnych z CHAdeMO należą m.in.: Nissan Leaf, Nissan e-NV200, Mitsubishi I-MiEV, Mitsubishi Outlander P-HEV, Citroen C-Zero, Peugeot iOn czy Kia Soul EV.2) CSS Combo 2 – Combo 2 to standard IEC 62196-2 Typ 2, rozszerzony o część stałoprądową do ładowania za pośrednictwem zewnętrznych szybkich ładowarek o mocach rzędu 100 kW. Rozwiązanie umożliwia ładowanie akumulatorów aut elektrycznych z gniazda jedno- lub trójfazowego (z ładowarką na pokładzie) oraz prądem stałym o dużym natężeniu (z zewnętrzną ładowarką, 850V i 200A) przy użyciu jednego złącza.W przypadku CHAdeMO i CCS Combo 2 naładowanie pojazdu do 80% trwa około 20 – 30 min. Ponadto Tesla Motors posiada swój dedykowany standard ładowania szybkiego nazywany Tesla DC supercharging.

Aby zwiększyć możliwości korzystania z różnych terminali ładowania producenci samochodów umieszczają często w pojeździe dwa gniazda ładowania w różnych standardach, np. Nissan Leaf posiada gniazdo Typ 1 oraz gniazdo szybkiego ładowania CHAdeMO.

null
5. Od czego zależy prędkość ładowania samochodu elektrycznego?

Czas ładowania zależy przede wszystkim od standardu terminala ładowania, którego używamy do ładowania pojazdu. Jeżeli jest to terminal szybki (CHAdeMO lub CCS Combo 2) czas ładowania wyniesie ok. 30-40 minut i naładujemy pojazd do ok. 80%. Istotna dla użytkownika może okazać się informacja, że terminal ładowania szybkiego zmniejsza prąd ładowania im bardziej naładowany jest akumulator pojazdu. Innymi słowy ładowanie od 80% do 100% może trwać tyle samo czasu co naładowanie od 30% do 80%.

Jeśli jest to terminal półszybki – czas ładowania może wynieść nawet do 8 godzin i jest on zależny od mocy ładowarki pokładowej samochodu.

Występuje oczywiście zależność czasu ładowania od pojemności akumulatora w danym pojeździe – im większy akumulator ma nasz pojazd – tym dłużej będziemy musieli go ładować.

null
6. Czy mogę naładować samochód w sytuacji kiedy punkt ładowania ma gniazdo w innym standardzie niż standard gniazda w moim samochodzie?

Tak, w takiej sytuacji użytkownik powinien posiadać przewód/przejściówkę, za pomocą którego podłączy swój samochód. Część producentów dołącza takie przewody do pojazdów już w momencie ich sprzedaży.

Wszyscy producenci dołączają do samochodów podstawowy przewód do ładowania, który pozwala podłączyć pojazd do zwykłego domowego gniazda 230 V (standard SCHUKO), a z drugiej strony zakończony jest wtykiem obsługiwanym przez nasz samochód.

UWAGA! Tu należy pamiętać o sprawdzeniu w instrukcji pojazdu czy nasza domowa instalacja elektryczna spełnia wymagania producenta naszego samochodu!

null
7. Co to jest ładowarka pokładowa?

Jest niczym innym jak 1 lub 3-fazowym prostownikiem wbudowanym we wnętrzu pojazdu elektrycznego. To właśnie dzięki niej możemy podłączyć nasz pojazd do gniazda prądu zmiennego w naszym domu bądź do półszybkiego terminala ładowania.

Pamiętajmy, że ładowanie akumulatora naszego pojazdu zawsze odbywa się prądem stałym – różnica polega na tym, że w przypadku ładowarek szybkich (CHAdeMO i CCS Combo 2) „prostowanie” prądu odbywa się w stacji ładowania, a w przypadku terminalna w standardzie Type1, Type2, bądź gniazda w domu – to ładowarka pokładowa zamienia prąd zmienny (AC) na stały (DC). Ładowarka pokładowa jest elementem niewidocznym dla użytkownika pojazdu. Od jej mocy zależy szybkość ładowania ze źródeł prądu zmiennego.

null
8. Czy mogę zainstalować terminal ładowania w swoim domu?

Energa-Obrót S.A. świadczy kompleksową usługę dostawy, instalacji i serwisu terminali ładowania samochodów elektrycznych.
Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

null
9. Co to jest „Społeczność emobility” i jak zostać jej członkiem?

"Społeczność emobility" tworzą właściciele samochodów elektrycznych, użytkownicy Sieci punktów ładowania ENERGA, Klienci usługi carsharingu oraz pasjonaci tematyki związanej z elektryczną mobilnością.

Korzyści jakie oferuje członkostwo to przede wszystkim możliwość wymiany poglądów na Forum, otrzymywanie informacji o awariach punktów ładowania Sieci ENERGA (subskrypcja na e-mail/sms), cykliczny pakiet ciekawostek ze świata pojazdów elektrycznych, zaproszenia do udziału w wydarzeniach promujących samochody elektryczne.

Dla osób, które otrzymały kartę dostępu do punktów ładowania Sieci ENERGA, Energa-Obrót S.A. automatycznie utworzy Konto Użytkownika na Portalu „Społeczności emobility” - zaloguj się.

Aby zostać członkiem "Społeczności emobility" - zarejestruj się.

Zgłoś awarię terminala ładowania

Dla Państwa wygody uruchomiliśmy telefoniczny serwis zgłaszania usterek i awarii terminali oraz informowania o stanie naszej sieci ładowania. Średni czas reakcji na otrzymane zgłoszenie wynosi 72 godziny. Serwis dostępny jest pod numerem telefonu: 555 555 537. Opłata za połączenie wg taryfy Państwa operatora.
energa-e-mobility-web-pociete-14

Zadzwoń do nas

tel. 555 555 537